RANpompa

DİYAFRAMLI POMPALAR NERELERDE KULLANILIR?


Havayla çalışan diyaframlı pompalar kısaca HAVALI POMPALAR endüstrinin bir çok alanında değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Pompa ölçüsüne uygun kapasitedeki bir kompresöre bağlanarak kullanılan pompalar, patlamaz (ex-proof) olmaları sebebiyle de tercih edilmektedirler. Gisan, Havalı Diyafram Pompa piyasasına Ran Markasını kazandırmıştır. 

Ran Diyaframlı Pompa:

Gövde konstrüksiyonunda cıvatalı bağlantı sistemi uygulandığı için daha yüksek basınçlarda kullanılma ve sızdırmazlık özelliğine sahiptir.
316 SS paslanmaz çelik malzemeden imal edilen, iç ve dış yüzeyleri hassas işlemeye tabi tutulan pompalarımız gıda, süt, ilaç ve kozmetik endüstrisinde hijyenik şartları sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Nerelerde Kullanılır?

Petrol ürünleri depolarında oluşan yağ ve çamurların temizlenmesi işleminde, havalı pompalar kulanıcıya çok büyük kolaylık sağlar. Her tür kimyasallar, yapıştırıcılar, solventler, boya ve mürekkeplerin ,transfer ve sirkülasyonlarında yaygın olarak kullanılırlar. Havalı pompalar elektiriksiz çalışırlar. Böylelikle yanmaya ve patlamaya karşı güvenli ex-proof özelliğine sahiptirler.

Boya ve tutkal ham maddelerinin depolanma ve transferlerinde kullanılmaktadır. Su ve solvent bazlı akışkan metaryaller için, kullanım prosesine uygun diyafram tipleri, Gisan’ın kendi bünyesinde ürettiği ürün gurubudur.

Havalı pompalar gıda sektöründe çok yaygın kullanılırlar.Transfer ettiği sıvının kimyasal özelliğini bozmaması ve inceltmemesi, süt, ayran, krema, hardal, mayonez, ketçap gibi hassas sıvıları aktarılma ve depolama işlemleri için vazgeçilmez bir pompa olmasına neden olmuştur. Çikolata, marmelat gibi yoğun maddelerin transferinde gıda tüzüğü şartlarına uygun havalı pompalar Gisanın üretim kapsamı içerisindedir.

Havalı pompalar seramik sektöründe, çamurlarının transferi ve kalıplara doldurulması amaçlı kullanılır.Bunun yanında sır kaplama işleminde sirkülasyon ve püskürtme amacı ile kullanılmaktadır.

Tersanelerde,gemi inşaası ve tamiratında yaygın bir şekilde kullanılırlar. Sintine sularının boşaltılmasında, kumlama ve raspalama atıkları, paslı atıklar havalı pompaların kullanım alanları içerisindedir.

Havalı pompalar tekstil sektöründe yer alan boyahanelerde birçok kimyevi maddenin transferinde, depolanmasında ve baskı makinelerinin boya sürkülasyonlarında kullanılmaktadır. Makinanın baskı ve renk kapasitesine göre,her renk için ayrı bir havalı pompa, boya pompası olarak kullanılır.

Talaşlı imalatlarda, bor yağları transferinde, boyama kabinlerinlerinde, püskürtme atığı tortu ve boyaların giderilmesinde, oto servis istasyonlarında karter atıkları ve yanık yağların toplanmasında sanayi atıkları ve pis suların arıtma tesislerine pompalanmasında kullanılırlar.

Akışkan olmayan çok yoğun metaryallerin transferinde, (pasta, krem, gibi) Gisanın üretimi olan Pistonlu havalı pompalar kullanılır. Pistonlu pompaların en büyük özelliği yüksek çıkış basıncına sahip olmalarıdır.

Arıtma tesislerinde ortaya çıkan ve çeşitli asit ve kimyasal atık içeren çamurun transferinde, sedimantasyon havuzları çökelti çamurlarının filtre preslere basılarak susuzlaştırılması işlemlerinde havalı pompalar kullanılırlar.

Canlı hayvan kesim tesislerinde oluşan hayvansal atıkların transferinde, balık yağı üretim tesislerinde depolama ve şişeleme işlemlerinde havalı pompalar kullanılmaktadır.

Aynı zamanda havalı pompalar, uygulamanın el verdiği bütün ortamlarda, her tür sıvı için , gövdeleri sıvı içerisine daldırılarak ta kullanılırlar.

Nasıl bir pompa seçmeliyim?

Pompa seçerken bilinmesi gerekli bilgiler:

Debi, basınç, viskozite, sıcaklık, katı partakül büyüklüğü, özgül ağırlık, pH oranı, işletmenin hava basıncı ve debisi (kompresör kapasitesi).

Tecrübelerimizden yararlanmak isterseniz sorunlarınızı bizimle paylaşın.

Parsiyel Taşımacılık

Lanyard